پدرتر از پدر پدرتر از پدر .

پدرتر از پدر

انواع لنت ترمز كدامند و تفاوت اصلي آنها چيست؟

انواع لنت ترمز به طور كلّي به چند دسته­ ي مختلف تقسيم مي­شوند. اين لنت­ها از نظر تكنولوژي استفاده شده براي ساخت با يكديگر متفاوت هستند. همچنين، انواع مختلف لنت ترمز تفاوت­هايي را در موادّ اوّليّه­ي مصرف شده براي ساخت لنت ترمز و ميزان عمر مفيد لنت ترمز با يكديگر دارند. در اين مقاله قصد داريم تا شما را با انواع لنت ترمز و كاربرد­هاي آن­ها آشنا كنيم.

ترمزهاي سراميكي

ترمز­هاي سراميكي يك از انواع لنت ترمز محسوب مي­شوند

لنت ترمز چيست و انواع لنت ترمز چه تفاوت­هايي با يكديگر دارند؟

پيش از وارد شدن به مبحث انواع لنت ترمز لازم است تا با اين قطعه از خودرو آشنا شويد. لنت ترمز وظيفه­ي ايجاد اصطكاك در سيستم ترمز اتومبيل را بر عهده دارد و از اين طريق به كنترل سرعت اتومبيل و يا متوقّف كردن آن كمك مي­كند. لنت­هاي ترمز معمولاً از موادّي با ضريب اصطكاك بالا ساخته مي­شوند تا بتوانند وظيفه­ي خود را به درستي انجام دهند. همچنين، جنس ترمز اتومبيل بايد به گونه­اي باشد تا در دماهاي بالا دچار خوردگي و اصطلاك نشود و بايد بتواند در تمامي‌بازه­هاي دمايي وظيفه­ي خود را به درستي انجام دهد. اصطكاك ايجاد شده در انواع مختلف لنت ترمز بين لنت ترمز و ديسك و يا كاسه­ي ترمز ايجاد مي­شود و عمل ترمز گرفتن موجب سايش و ايجاد اصطكاك بين اين دو قطعه مي­گردد. در گذشته انواع لنت ترمز را با استفاده از موادّي همچون آزبست توليد مي­كردند.

صنعت توليد لنت­هاي ترمز براي ساليان طولاني از اين مادّه براي ساخت انواع لنت ترمز استفاده مي­كرد تا اين­كه دانشمندان كشف كردند كه استفاده از آزبست در ساخت لنت ترمز موجب ابتلاي انسان به سرطان­هاي مختلف از جمله سرطان ريه مي­شود و پس از ممنوعيت استفاده از اين مادّه در ساخت انواع مختلف لنت ترمز، موادّ ديگري جايگزين آن شدند تا از بروز اين مشكل جلوگيري كنند. معمولاً موادّ به كار رفته در ساخت انواع لنت ترمز بر اساس موقعيّت­هاي مختلف انتخاب مي­شوند و اين مسئله به شرايطي همچون : نوع كاركرد خودرو و نيازمند بودن به استفاده از ترمز در موقعيّت­هاي مختلف وابسته است. به طور كلّي، انواع لنت ترمز بر اساس موادّ به كار رفته در ساخت آن­ها به ? دسته­ ي كلّي ارگانيكي، سراميكي و نيمه فلزّي دسته بندي مي­شوند. در اين مقاله قصد داريم تا اين موارد را به شما عزيزان معرّفي كنيم.

لنت ترمز سراميكي

ترمز­هاي سراميكي بالا­ترين قيمت را در ميان انواع لنت ترمز به خود اختصاص داده­اند

 

انواع لنت ترمز كدامند؟

لنت ترمز ارگانيك:

منظور از لنت ترمز ارگانيك همان لنت­هاي ترمز بدون آزبست هستند كه از موادّي به غير از آزبست در ساخت آن­ها استفاده مي­شود. اين دسته از انواع لنت ترمز به دليل موادّ استفاده شده در ساخت آن­ها صداي كمي‌را در حين استفاده توليد مي­نمايند. اين گروه از انواع لنت­ ترمز به دليل جنس خاصّ خود در دما­هاي پايين عملكرد بهتري را از خود نشان مي­دهند و ممكن است كه در دما­هاي بالا دچار آسيب شوند. يكي از معايب اين گونه از ترمزها اين است كه ممكن است در دما­هاي بالا بوي بدي را از خود آزاد كند كه اين امر اصلاً خوش آيند به نظر نمي­رسد. به طور كلّي، انتخاب اين نوع لنت­ها از ميان انواع لنت ترمز در مواقعي كه نياز به استفاده­ي مداوم از ترمز را داريد توصيه نمي­گردد. زيرا استفاده از ترمز موجب داغ شدن لنت­ها مي­شود و در اين صورت ممكن است كه ترمز بعد از گذشت مدّتي ديگر كارايي لازم را نداشته باشد و راننده را در مواقع ضروري با مشكل مواجه كند.

لنت ترمز سراميكي:

اين نوع از انواع مختلف لنت ترمز مزيّت­هاي لنت­هاي ترمز ارگانيك همچون بي صدا بودن را دارا مي­باشد ولي در عين حال معايب آن دسته از لنت­ها را دارا نيست. انتخاب اين نوع از لنت ترمز از ميان انواع لنت ترمز به شما اين امكان را مي­دهد كه در شرايط جوّي و آب و هوايي مختلف بهترين عملكرد را از آن­ها مشاهده كنيد. همچنين، عواملي همچون تغييرات دمايي و استفاده­ي مداوم از ترمز بر روي كيفيّت اين دسته از لنت­ها نسبت به انواع ديگر لنت ترمز تأثير كم­تري دارد و شما مي­توانيد با اطمينان بيشتري اين نوع از لنت را از ميان انواع مختلف لنت ترمز انتخاب كنيد. تنها ايرادي كه اين دسته از لنت­ها دارا مي­با­شند اين مورد است كه اين لنت­ها بالاترين قيمت را از ميان انواع لنت ترمز دارا مي­باشند و همين امر باعث شده است تا استفاده از آن­ها محدود گردد. امروزه از تركيبات مختلفي در كنار سراميك براي ساخت انواع لنت ترمز سراميكي استفاده مي­شود تا علاوه بر كاهش قيمت اين نوع از لنت­ها، كيفيّت عملكردي آن­ها را نيز بالا­تر ببرند.

لنت ترمز تيگران

در ساخت ترمز­هاي نيمه فلزّي از فلزّات مختلف در كنار موادّ ديگري براي ساخت اين ترمز­ها استفاده شده است

لنت­هاي نيمه فلزّي:

اين نوع از لنت­ها از نظر كاركرد، ايجاد صدا و ميزان سايش در رده­ي مياني انواع لنت ترمز قرار دارند و مي­توانند تا خريداران خود را از نظر ويژگي­هاي ذكر شده راضي نگاه دارند. قيمت اين گونه از لنت­ها پايين­تر از لنت­هاي سراميكي مي­باشد و همين امر موجب گشته است تا استفاده از آن­ها بيشتر از ديگر انواع لنت ترمز باشد. البتّه بد نيست بدانيد كه لنت­هاي نيمه فلزّي نسبت به انواع لنت ترمز ارگانيك از قيمت بالا­تري برخوردارند كه اين بالا بودن قيمت به دليل كيفيّت بالاي اين لنت­هاي ترمز مي­باشد. لازم به ذكر است كه انواع ديگري از لنت­هاي ترمز همچون لنت­هاي ترمز كم فلز و زينتري نيز وجود دارند كه از نظر كاربرد و ميزان استفاده در رتبه­هاي بعدي نسبت به موارد گفته شده قرار دارند و در حال حاضر استفاده از اين ? مورد بيشتر از موارد ديگر است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۴۹:۵۱ توسط:صمن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :